HIV Pozitif Hayatın Günlüğü

HIV Pozitif Annesi

2010 Ocak

Ben 63 yaşında bir anneyim. Kısa bir süre önce kızım Sevgi’nin öyküsünü bu siteden okumaya başladınız. O tüm bu yaşadıklarını sizlerle paylaşırken ben de kendi çerçevemden olanları sizlere anlatmak istedim. Bir annenin gözünden…

Bütün olup biten her şeyi çok iyi hatırlıyorum.

5 yıl önce kızım günden güne zayıflamaya başlamıştı. İşten geldiğinde 3 kat merdiveni çıkınca kapıda yığılıp kalıyordu. Bu bitkinlik sıklaşınca bir sabah yataktan kalkamadı. Nefes alamıyordu.

Hemen ambulans çağırdık ve kızımızı Vakıf Gureba ve Yeditepe Göğüs Hastalıkları Hastanelerine götürdük. Bize “Bir şeyi yok, psikolojiktir” dediler ve eve gönderdiler.

Ertesi sabah daha da kötüleşti. Bu defa Samatya Eğitim ve Araştırma Hastanesi’ne götürdük. Oksijen verdiler daha da kötü oldu.

Eşim dahiliye şefini tanıyordu. Doktor muayene ederken kızımdan kalkmasını istedi. Kızım çok zor kalktı ve yatağa yığılıp kaldı. Sanırım doktor onun bu halini görünce bütün bu olup bitenin “psikolojik” olmadığını anladı. Kızım gerçekten çok hastaydı.

Hemen o gün onu hastaneye yatırdık. Tahlil ve tetkikler yapılıyor ama bir şey bulunamıyordu. Bu süre zarfında hareket ettiği anda nefes nefese kalıp, bitkin ve halsiz kalıyordu. Kalbi yerinden çıkacak gibi atıyordu. Özellikle akşam saatlerinde durumu daha çok kötüleşiyordu. Nefesi iyice gidiyor, soluksuz kalıyordu.

Aniden üşümeye başlıyor, donarcasına titriyor, ardından çok yüksek ateşle yanıyordu. Bileklerine, bacaklarına soğuk bezler ıslatıp sarıyorduk. Bu gecelerden biride ağırlaştığı için yan yatakların refakatçileri başında Kuran okumaya başladı.

O çaresizlik duygusunu anlatamam. Ölecek diye öyle çok korktum ki.

Yüksek dozda antibiyotik ve serumlar veriliyor, bir yandan da ne olduğunu araştırıyorlardı. Bir sabah doktor kızımı odasına aldı ve “Özel olarak görüşmek istediğini” söyledi..

Bir müddet sonra geldiğinde yatağına uzandı, arkasını döndü, öylece yattı.

Üzüldüğünü anladım. Sonra babası bana ne olduğunu söyledi. Tedavisi varmış dedi. Hem üzüldüm, hem teselli buldum. Ne olduğunu öğrenmiştik.

Daha sonra Cerrahpaşa’ya sevk edildik. Orada yeniden tedavisi başladı.

Sanırım 1 ay kadar kaldık. Arada çok kötü günler geçirse de yavaş yavaş iyileşti. Kendine çok dikkat ediyor. Tedavisini hiç aksatmıyor ve gayet normal yaşıyor. O günler ile kıyasladığımda kızım şu anda eskisinden bile güçlü, sağlıklı. Ve biz de onun bu halini görüp geleceğe umutla bakıyoruz.

Kızım şu anda çalışıyor, hayat ve kendisi için bir şeyler üretiyor ve insanlara yardımcı oluyor. Biliyoruz ki, tedavi aldığı sürece ne onun ne bizim hayatımızda bir şey değişmeyecek.

Biz onu hasta olduğu için hiç dışlamadık. Aynı evde, aynı eşyaları kullanmakla kimseye bir şey bulaşmayacağını biliyoruz. Evde hiçbir şeyimizi ayırmıyoruz.

Ben hastanede, babası dışarıda kızımızla severek ilgilendik. Kızım bizim için çok değerli. Onu çok seviyoruz.

Ayfer Yılmaz

Comments on: "HIV Pozitif Annesi" (2)

 1. Ali Sadi said:

  Merhaba ben bu siteden gazetedeki bir makale sayesinde haberdar oldum. İnsanların çoğu başına bir bela gelmediği için çok bencildir, anasından başka kimse üzülmez insana, hatta teselli etmek için uğraşmazlar bile. Benim de genc olarak son üç senedir neler geldi başıma, aklıma gelmeyen başıma geldi, anlatmaya kalksam kitap yazmam lazım, üstelik hem annemi de gencecik yaşında kalp krizinden kaybettim, babam da yok, oysa ne hayallerim vardı, şimdi neler nelerle cebelleşiyorum, maddi bakımdan da çok ama çok dardayım, çok zaman ölümü ister oldum, RABBime hep yalvardım hemen canımı alsın diye !… Neyse ……

  INNA LILAHI VE INNA ILEYHI RACIUN, ALLAHUMME UCURNİ Fİ MUSİBETİ VE EHLİF Lİ HAYRAN MİNHA, İLLA EHLAFELLAHU LEHU HAYRAN MİNHA, Bİ RAHMETIKE YA ERHAMERRAHİMİYN, AMİN.

  Evet, kaderi DUAdan başka geri çeviren yoktur, buradakilere söylüyorum olaki tutarlar, ilk evvela 5 vakit NAMAZa başlayın, günde 100 defa ALLAHa tevbe-i istiğfar getirin. Geceleri ALLAHa göz yaşlarınızla yalvarın ve RESUL-İ EKREM(s.av.) efendimize çok çok salavat okuyun. Bir de çok mühim olarak önce 2 rekat namaz kılarak niyet edip 41 YASİN okuyun, inanın ALLAH hiç beklemediğiniz yerden size bir kurtuluş kapısı açar. Hata bu YASIN sayısını 70, 100 e çıkarın. ALLAH dermansız derd yaratmamıştır. Bakın şimdiden kemik iliği nakli gibi yöntemlerle bu hastalığın önüne geçildiği haberleri çıkıyor. Önümüzdeki yıllarda ALLAH bilir hangi tedaviler icad edilir. PEYGAMBER efendimiz (s.av.) söylemiştir: “Hiç bir ferahlık ve sevinç yoktur ki sonu ağlamak ve keder olmasın! Her kaygı biter Cehennemdekilerin kaygısı bitmez!”

  Bu da bir imtihandır, İnşallah kurtulursunuz. Sadece KAFİRler ALLAh tan ümid keser. Selametle kalın HANNAN ve MENNAN olan ALLAHa emanet olun.

 2. muhammed arda said:

  selamlar öykünüz beni çok etkiledi çok taktir ettim sizleri bende 20 yaşında hiv (+) liyim ama sizler gibi ailem destek olmuyor aksine tedavimede karşı çıkıyor yanlızım ama sizlerin duaları beni yanlız bırakmıyor sizlere minnetarım iyiki varsınız….

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: