HIV Pozitif Hayatın Günlüğü

Haklarımı Savunuyorum…

Aslında her durum için böyle tabii ki ama, sanırım HIV de durum tam anlamıyla bundan ibaret.

Ne Olduğunu bilince,sağlıklı yaşadığını görünce ve diğer insanlardan farksız bir şekilde hayatına devam ettiğinin idrakına varıyorsun ” HIV’in çaresi bulundu, artık ölümcül değil” cümlesinin anlamına.

HIV statünü kabullene kadar her şey. Hatta an oluyor, arkadaş sohbetinde iş yerindeki herhangi bir konuşmada AIDS’ten öldü cümlesi geçince, yada AIDS’liymiş kelimesi geçince açıklama yapma gereği duyuyorum: “Biliyorsun değil mi? HIV artık ölümcül bir hastalık değil ve AIDS dediğinde bir hastalık değil bir safha. Ama artık ilaçla hiç bir HIV pozitif kişi AIDS safhasına gelmiyor.” HIV statüm bilinsin bilinmesin konu HIV/AIDS olunca az ama bu öz bilgiyi insanlarla paylaşmak ihtiyacı doğuyor.

Tedavimin ilk yılını bitirmiştim,CD4 sayım epey artmış viral yükümde sıfırlanmıştı gayet sağlıklıydım, Hatta tabir-i caizse domuz gibiydim 🙂 İlaçlarıma da alışmıştım ben nereye onlar oraya. Dediğim gibi bir şeyi kabullenince alışman ve hayatına sokman çok kolay oluyor. İğreti durmuyor sende.

Ben %100 tedavisi bulunsun bulunmasın HIV statümü kabullenmiştim ve her gün 22.30 da 10 saniyemi ayırıp 2 tane ilaç alarak yaşamayı kabullenmiştim.

Tüm bu kendi iç telkinlerimle ve sağlığımın da iyi olduğunun en yakın şahidi olarak pür neş-e içinde mutlu mesut yaşıyorum. İlaçlarımı almak ve olağan 3 ayda bir kontrol için İzmir’e gidiyorum. İzmir’e gitmemin sebebi hatta sebepleri:

1) Doktoruma sonsuz güveniyorum,

2)Orada işlerim çok kolay halloluyor İstanbul’da ki gibi hastane korkusu yaşamıyorum.Çünkü İstanbul’da tanı almıştım ve İstanbul’da herhangi bir hastane bana o kötü günü hatırlatıyordu

3) Uçağa biniyorum şehir değiştiriyorum bu sayede hastaneye değil de 1 günlük seyahate çıkmış gibi hissediyorum.

Tüm bunları yaparken de yorulsam da 1 gün sonunda mutlu mesut olarak evime dönüyor ve yatağıma yatıyorum. Dediğim gibi kabullenince bir kere zorluklar pekte görünmüyor göze.Bir kere yine kontrole gittim işlemlerimi yaptırdım ve kan vermek için laboratuarın kapısında beklerken benden önceki  iki hastanın arasında konuştuğunu dinledim.Onlarda kan vermek için bekliyorlardı muhtemelen ama içerde de HIV pozitif olduğunu bildiğim bir hasta vardı.   

Önümdeki 1-2 kişinin kan vermesinin beklerken O bahsettiğim iki kişi içerdeki kan veren zat için yorumda bulunuyorlar: “O AIDS’miş o yüzden hemen aldılar onu!”

Öbürü de şaşkın şaşkın “Aaaa öylemi?” diyor şaşkın şaşkın sanki HIV/AIDS  5 kolu 25 ayağı olan canlı demekmiş gibi şaşkın bir şekilde. Sonra dedikodu kazanı kaynamaya devam ediyor tabi. Adamın öleceğinden AIDS’in bulaşıcılığına kadar hemen oracıkta sayın hasta aynı anda profesör kişiler üstün zekalarıyla beyin fırtınası yaptılar: “Belli zaten bak yürüyemiyor diyor” biri, diğeri de “Ben anlamıştım onun ince bir hastalığı olduğunu” diyor, sonra benim dinlediğimi fark edince, destek almak ve zevzek hastane koridoru sohbetine dahil etmek isterlercesine “Aman Allah korusun bizimki de hastalık mı” falan diyorlar. Bu arada eminim ki ikisinin de durumu içerde kan veren HIV pozitif kişiden çok daha vahim.Gülümsedim sadece ister istemez sohbette üçlü olmuştuk.

Ulan dedim kendi kendime şimdi bir şey söyleyeceğim anlatacağım bakın böyleyken böyle diye ama onlar zaten HIV in kitabını yazmışçasına emin emin konuşuyorlardı. Diğeri AIDS’lileri önce alıyorlar o yüzden bizi bekletiyorlar deyince ortam gerildi ve herkes birbirinin kâğıdına bakmak istedi o anda sanki elimizdeki kağıtlarla büyük puntolarla HIV/AIDS yazıyormuş gibi. Zaten versem de anlamazlar CD4 HIV RNA vs.

1 Yıl önce ben anlıyor muydum? O sırada Gayet zevzek bir o kadar da maraba kılıklı bir genç neden gelen içeri giriyor gibi bir sual sordu sıradakilere ama öyle halim selim sormadı. Külhanbey tarzında sordu O Meraklı HIV profesörleri de onlar AIDS’miş AIDS’lileri önce alıyorlar diğer hastalarla beklemesinler diye dedi. Bu cümleyi duyunca zönkk oldum. Neden neden dedim? diğer hastalarla beklemesinler diye mi? Aaaa evet evet bulaşıcı ya o yüzden dedi HIV ordinaryüsü:)

Tüm bunlar 2-3 dk da oluyor aslında bu arada odaya girmek için bekleyen birkaç pozitif hastada hala kapıda bekliyor bende onların arkasındayım. O külhanbeyi bunu duyunca haaa tamam dedi kazma bir şekilde. Orda Deniz Türk olarak devreye girdim.

Sesimi fazla yükseltmeden ama hem külhanbeyin hem de o zevzek ordinaryüslerin duyacağı şekilde; “HIV demek AIDS demek değildir” dedim.İçerdeki hastada AIDS değil HIV pozitif biri dedim.HIV pozitifler ilaç alarak normal yaşamlarını gayet güzel yaşıyorlar dedim, Hem aynı sırada beklemekle bulaşmaz o hastalık dedim. Emin olun içerdeki kişi  burda bekleyen herkesten çok daha sağlıklı dedim. Külhanbeyi dinliyordu beni O sırada bombayı patlattım. Bende HIV pozitifim ve bakın en az sizin kadar sağlıklı görünüyorum dimi dedim. Ordinaryüsler şokta. Kalp krizi geçirebilirler 🙂

Hepsi önce bana baktı sonra elindeki kağıtlara baktı bende ohh be ilk defa böyle rahat zikrettim dedim hastalığımı içimden. Oracıkta cesaretlendim sandalyenin üstüne çıkıp nutuk atasım geldi ama yapmadım 🙂

Sonra o ordinaryüsler ve zevzek külhanbeyi sıradayken girdim kanımı verdim kapıda açık zaten görüyorlar. Sonra da onlar hala sıradayken gülümseyerek yanlarından geçip “Geçmiş olsun dedim.”

Umarım oradaki 3 kişinin HIV/AIDS hakkında ufakta olsa birşeyin farkında olmalarını sağlamışımdır. Sağladım sanıyorum çünkü hepsi bana doktormuşum gibi bakıp saygıyla dinlediler.Çıkarken de benim sağlığımı gülüşüme yansıtmamamı idrak edip utandılar muhtemelen 🙂

Böyle hikayeler bir tek benim başıma gelmiyor herkesin başına he rgün buna benzer şeyler geliyor.

Allah korusun kanser olsam bunu söylesem metroda otobüste iş yerimde herhangi bir yerde Ahh canım pekte genç derler gelirler sarılırlar destek olurlar bilmem ne…

Ama HIV pozitifim desem kaçacak delik ararlar. Ben durum elverdiğince hastalığımın bilindiği ortam olsun olmasın konu açıldıkça çevremdekilere özlü sözler gibi hastalık hakkında kısa bilgiler verip o öyle sandığın bir hastalık değil diyorum. ölüm yok diyorum senden bende daha sağlıklı yaşıyorlar diyorum. Bunu ilk kez duyan pek kulak asmaz iplemez ama yarın bir gün bir kere daha duyar sonra bir kere daha duyar açar okur araştırır sonra bir bakarsın kendi HIV/AIDS sohbeti sırasında o öyle ölümcül bir hastalık değil çok kolay tedavisi var deyivermiş. Al Sana negatif bir HIV pozitif savunucusu…

Deniz Türk

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: