HIV Pozitif Hayatın Günlüğü

İlk zorluk…

Çocukluktan gelen kulak problemim için doktora gitmiş ve hem burundan hem de kulaktan ameliyat olmam gerektiği söylenmişti. Bende ilerde daha fazla problem yaşamamak için özel bir hastane ile görüştüm ve bir süre antibiyotik ve damla kullanımından sonra ameliyat günü için doktorla görüşmeye gittiğimde HIV pozitif olduğumdan bahsettim.

Doktor bunun bir sorun olmayacağını söyledi. Ben de o doktor güvendim ve doktorun işitme testi için yönlendirdiği bir merkeze gittim. Doktor bana sigortanın geçerli olduğu hiç para vermeyeceğimi söyledi ve oraya gidince “benim adımı ver” dedi. Bende işitme testi için gittiğim hastanede bana sigortaya fatura ibrazı yapılarak paramı geri alabileceğim söylendi. Bunun doğru olmadığını sonradan öğrendim. Sigorta şirketi anlaşmasız kurum olsa bile parayı ödüyor ama sağlık bakanlığı onaylı kurumların ödemesini yapıyormuş.

Bu konuya çok fazla takılmak istemedim. 1–2 gün sonra doktor beni arayıp anestezi doktorunun bu ameliyata girmek istemediğini ve başka bir hastanede ameliyat olmam gerektiğini söyleyip telefonu kapattı.

Ancak ben yılmadım ve başka bir doktor buldum. Tüm samimiyetimle durumu anlattım ve sağ olsun doktor bana yardımcı oldu. Sigorta şirketim tüm masraflarımı karşıladığı halde, sanırım HIV pozitif olduğum için ne koparırsak kar gözüyle bakıp bana ekstra masraf çıkardılar.

Son gittiğim doktor da ameliyatı kabul etti ama 1000 TL fark istedi…

Bu çok acil bir ameliyat değil ancak bir kaza geçirmiş ve çok acil ameliyat olmak zorunda kalsam demek ki bu doktorlar ben can çekişirken benle pazarlık yapacaklar…

Son çare şehir dışında başka bir özel hastane buldum ve doktorlarla telefonda konuştum istedikleri tetkikleri yaptırdım ve cumartesi sabaha randevu aldım.

Her şey yolunda giderse Pazartesi günü ameliyat olabileceğim. İnşallah bu hastane ve bu doktor ticari olarak değil de mesleğinin gerektirdiği gibi yaklaşır bu duruma…

Kaldı ki bu görüştüğüm tüm doktorlara ameliyat öncesinde HIV testi yapıp yapmadıklarını sordum. Hepsi HIV testi yapmadıklarını belirtti. İstesem HIV durumumu gizleyebilirdim. Ancak ben ameliyat sırasında gerekli önlemlerin alınması ve vicdani rahatlık için samimi bir şekilde paylaştım bu durumu.

Ben böyle davranmakla mı hatalıyım yoksa doktorların işlerine ticari kaygıyı bu kadar yansıtmaları mı hatalı?

Deniz Türk

Comments on: "İlk zorluk…" (2)

  1. Merhaba Deniz…

    Sanırım tüm HIV ile yaşayanların ortak sorunu “İnşallah bu hastane ve bu doktor ticari olarak değil de mesleğinin gerektirdiği gibi yaklaşır duruma”

    Ameliyat sırasında gerekli önlemlerin alınması için HIV pozitiflerin durumunu söylemelerine gerek yok ki. Doktorlar tüm hastalarına eşit bir şekilde, herkesin bir enfeksiyonu varmışçasına yaklaşması gerekir. Bir kişi pencere döneminde (HIV’in kanda tespit edilemediği dönemde) olabilir. O zaman önlem almayacaklar mı?

    Enheksiyon ne olursa olsun, HIV, hepatit veya başka birşey, herkesin tedavi olma hakkı vardır.

  2. Tabbi birde çok geçmiş olsun 🙂

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: