HIV Pozitif Hayatın Günlüğü

Nerden nereye…

2005 yılında tanı aldıktan birkaç ay sonra internette bulunan HIV pozitif Türkiye grubuna üye oldum. İlk zamanlar yaşadığım “dünyada tek ban varım” psikolojisinden bu grup sayesinde hızla sıyrıldım.

Yaşanan hak ihlallerinin sıkça paylaşıldığı grupta bir araya gelen duyarlı kişilerin desteği ile “Artık dernekleşmenin vaktidir” dendi. Dernek kurulurken simit kafelerde toplanır, İnsan Kaynağını Geliştirme Vakfı’nın toplantı salonlarını kullanırdık. Dernekleşmek için 5-10 kişiyi geçmeyen toplantılara bende katılmaya başladım. Ne yalan söyleyeyim ilk zamanlar sadece sohbet etmek, Elif ve Garo’yla kikirdemek için gidiyordum. HIV’e dair insanlarla rahat rahat sohbet etmek çok iyi geliyordu.

Atılan bu adımlarla Pozitif Yaşam Derneği; HIV ile yaşayan kişilere destek hizmetleri sağlamak, yaşanan hak ihlallerinde savunuculuk görevini yerine getirmek ve farkındalık çalışmaları yürütmek amacıyla Haziran 2005’te resmen kurulmuş oldu. Kuruluş süresince “Pozitif Yaşam Destek Merkezi” projesinin hazırlıkları da bir yandan devam ediyordu. Küresel Fon’un T.C Sağlık Bakanlığı aracılığı ile Türkiye’de yürüttüğü “HIV Önleme ve Destek Programı” kapsamında başvurusu kabul edilen projeler arasındaydık.

Tüm bunlar olurken ben tanı travmamı çoktan atlatmış, güzel bir tatil yapmış ve babam ameliyatlı olduğu için tek başıma ev taşımak ve yerleştirmek zorunda kalmıştım. Hatırlarsanız daha önce çalışma hayatımla ilgili oturduğum yerden nasıl piyasa arttırıp iyi bir iş bulduğumu yazmıştım. Yeni gelen patronun pozisyonumu değiştirme girişimi sonucu işi bırakmış ve bu arada UNAIDS’ten gelen iş teklifini kabul etmiştim.

Ağustos 2006 yılında destek merkezimiz için yer bulmuş ve tüm hastanelerin enfeksiyon bölümleri ile tek tek iletişime geçip Derneğimizi ve hizmetlerimizi anlatmaya başlamıştık.

İlk aylar kapımızı çalan pek olmadı. İnsanların “tanınırım, deşifre olurum, damgalanırım” endişelerini aşmaları kolay olmadı elbette. Tabii birde doktorların güvenini kazanmak…

Merkezimizi kurduktan sonra tüm ekip UNAIDS’in desteği ile HIV’in tıbbi, psikolojik ve hukuksal boyutlarının eğitimlerini aldık. Misyon – vizyon, strateji, iletişim çalıştaylarına katıldık. Ciddi anlamda kapasitelerimizi geliştirdik…

Aldığımız tüm bu eğitimler HIV ile yaşayan bir birey olarak sahip olduğum haklarımı savunmamda çok etkili oldular. Özellikle de diş hekimliği fakültesinde…

Orada yaşadığım maceralar bir sonraki yazımda…

Sevgi Yılmaz…

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: