HIV Pozitif Hayatın Günlüğü

HIV ve Askerlik

Askerlik tüm erkeklerin hayatında çok önemli bir konudur.

Aslında çocukluktan beri askerliğimin nasıl olacağını merak ederdim.

Ve bir gün HIV durumumdan ötürü askere gidemeyeceğimi öğrendim. Önceleri çok sıkıntıydı bu hayatımda. İşyerim öğrenirse? Başka bir iş başvurusunda ortaya çıkarsa? Ya askeriye raporda ayan beyan HIV pozitif yazarsa? Tüm bu öngöremediğim sıkıntıları düşünürken askerlik tecilim dolmak üzereyken artık bir şeyler yapmak gerekirdi tabii.

İnşallah bu yazımı askere gitme aşamasında olup tanı alan ya da HIV ile yaşayan askerlikten muaf olacak arkadaşlar okur da benim yaşadıklarıma biraz daha idmanlı olurlar. Önce kalktım bağlı bulunduğum askerlik şubesine gittim ve hastaneye sevkimi istedim tabi bu istemekle olacak şey değil, önce saatlerinizi hatta günlerinizi bu uğurda vermeyi göze alın ve metanetli olun.

Nihayetinde askeri bir kurum olduğu için her şey prosedür her şey onların istediği gibi süregeliyor zaten siz kendinizi de yırtsanız süreci 1 dakika bile kısaltamıyorsunuz.

Temmuz sonunda tecilim biteceği için mart ayında müsait olduğum zaman bu işlemi yapayım aradan çıksın dedim. Askerlik şubesine hastaneye sevkim için başvurduğumda önce kütüğünüz nerdeyse oraya faks gönderiyorlar ve faksın gelmesini bekliyorsunuz 1-2 gün. Tavsiyem kütüğünüz neresi ise o askerlik şubesinin telefonunu alıp takip etmenizdir. Gelen faks cevabı “temmuz ayına kadar tecilli olduğu için hastaneye sevki uygun değildir”… yani teciliniz hangi ay bitiyorsa o ayın başından itibaren işlemlere başlamalısınız. Hani ben bu ay müsaittim hazır müsaitken de gidip halledeyim olmuyor. Temmuzu bekledim ve temmuzun başında tekrar gittim faks gönderildi ve cevap işlemlere başlayabileceğim yönündeydi. Tabi sevk alma işlemi süresinde her memur “neden sevk alıyorsun?” sorusunu soruyor kronik bir rahatsızlığım var diyorum. Göz ucuyla bakıyor “neymiş bakalım rahatsızlığın?” sanki yalan söylüyorum. İmmün yetmezliği hastasıyım diyorum.” Haaa o nedir?” diyor…

Ben de HIV Pozitifim diyorum.

Sonra 15 tane fotoğraf isteyip bir sürü evraklar hazırlayıp en sonunda da kapalı bir zarf içinde en geç 2 gün içinde askeri hastaneye başvuru yapılması şartıyla ve 1 ay sonrada tekrar askerlik şubesine hastanenin vereceği belgeyi ibraz etmek koşulu ile salıyorlar beni dışarı. Çünkü verdikleri sevk 1 ay geçerli. 1 ay içinde ben HIV pozitifim hastanede bunu onayladı işte belgesi demedikçe muaf olmayı unutun. Aksi halde asker kaçağı durumuna düşüyorsunuz ve işler sarpa sarıyor. O kapalı zarfı bir an önce ilgili askeri hastaneye götürmek gerekiyor. Ben işten 1–2 saat izin almıştım geri dönerim diye ama nerde.

1–2 günde bitse öp başına koy. Neyse ki askerlik şubesi işini hallettim sanıyordum. Sırada askeri hastane vardı hazır izin almışım bari bunu da halledeyim deyip attım kendimi askeri hastaneye…

Deniz Türk

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: