HIV Pozitif Hayatın Günlüğü

“Erken Tanı Hayat Kurtarır! Korku Değil, Bilmek Seni Yaşatır!”

Pozitif Yaşam Derneği, birçok kurum ve kuruluşun desteği ile gerçekleştirilen 1 Aralık Dünya AIDS günü kapsamında, İstanbul ve Türkiye’nin birçok ilinde çeşitli etkinlikler düzenlendi.

HIV’in ilk kez 1 Aralık 1981’de tanımlanması nedeniyle tüm dünyada ve Türkiye’de çeşitli etkinlikler düzenlendi. Yapılan etkinliklerde HIV/AIDS konusunda bilgilenme ve ayrımcılık konusunda mesajlar verildi.

Toplum Gönüllüleri Vakfı (TOG), Habitat Kalkınma ve Yönetişim Derneği, Uluslararası Türk Tıp Öğrencileri Birliği (TurkMISC), Ulusal Gençlik Parlamentosu ve 82 kuruluşun desteği ile başta İstanbul olmak üzere, İzmir, Ankara ve Türkiye genelinde etkinlikler düzenlendi.

 “HIV ile Yaşamak Mümkün”

Pozitif Yaşam Derneği, bu yıl 82 kurum ve kuruluşun desteği ile İstanbul, İzmir ve Ankara başta olmak üzere 72 yerelde 1 Aralık Dünya AIDS günü çerçevesinde çeşitli etkinlikler düzenledi. Birbirinden etkileyici görüntülere sahne olan etkinliklere vatandaşların ilgisi de yoğun oldu.

Bu yıl “Erken Tanı Hayat Kurtarır! Korku Değil, Bilmek Seni Yaşatır!” sloganı ile hayata geçen etkinliklerde,  düzenli test yaptırmanın önemi vurgulandı. Taksim’de gerçekleştirilen yürüyüş öncesi konuşan Pozitif Yaşam Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Nejat Ünlü, erken tanının önemine dikkat çekerek, “Toplumun her kesimine HIV ve AIDS konusunda duyarlı olmaları çağrısında bulunuyoruz. HIV’in yayılmasının önlenmesi için insanların düzenli test yaptırmaları ve tedaviye erişmeleri çok önemli. Erken tanı ve tedavi sayesinde artık HIV ile yaşamak mümkün” dedi.

Artık 1 Aralık Daha Farklı

Taksim’de gerçekleşen etkinlik çerçevesinde konuşan Prof. Dr. Fehmi Tabak ise tanımlandığı ilk dönemlerde insanlar arasında korku ve paniğe neden olan HIV/AIDS’in artık günümüzde tedavisinin mümkün olduğunun altını çizerek, sözlerine devam etti. Tabak İlk tanının konduğu günden bugüne kadar, otuz yıl boyunca, HIV/AIDS bilimsel gelişmelerle kontrol altına alınabilir noktaya gelirken, yaratılan önyargı ve korkularla mücadele etmek çok daha zor ilerlemiştir. Tedaviye erişimi olan HIV pozitifler sağlıklı ve kaliteli bir şekilde günlük yaşantılarına, eğitim görme ve çalışma hayatlarına devam edebilmekte, evlenebilmekte ve gerekli önlemlerle çocuk sahibi olabilmektedirler. Türkiye’nin de içerisinde bulunduğu bölgede, yeni vaka sayılarında ciddi oranda artış olduğu gözlenmekte ve bu ülkemize de yansımaktadır. HIV’e karşı olumsuz tutum içinde olan ülkelerde HIV ve AIDS; bilgisizlik, ayrımcılık ve damgalama nedeniyle hızla yayılmaya devam etmektedir” dedi.

Yapılan konuşmaların ve “Bize İyi Kalbin Gerek” fotoğraf serisinin ardından düzenlenen yürüyüş, renkli karelere sahne oldu. Sambistanbul ritim grubu eşliğinde düzenlenen kortej halindeki yürüyüşün ardından birbirlerine sarılan vatandaşlar büyük bir “HIV Yumağı” oluşturdular.

Boğaz Köprüsü Kırmızı

 Gündüz gerçekleştirilen etkinlikten sonra 1 Aralık akşamı 19.00 – 21.00 saatleri arasında iki kıtayı bağlayan İstanbul Boğaz Köprüsü, HIV ve AIDS’e dikkatleri çekmek amacıyla kırmızı renkle ışıklandırıldı.

Kitap Dağıtımı: AF

1 Aralık Dünya AIDS günü etkinliğinde Yazar Zafer Başoğul’un geçtiğimiz aylarda yayınlanan ve arka kapağında yer alan prezervatifle dikkatleri üzerine çeken AF isimli kitabı dağıtıldı. Teması aşk olan kitap, aynı zamanda Türkiye ve Dünya’da HIV pozitif ve AIDS’e de dikkat çekiyor. Başoğul, kapaktaki prezervatifin bir promosyon malzemesi olmadığı, bir simge olduğunun da altını çiziyor.

Pozitif Yaşam Derneği 

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: